Jeśli nie jesteś do tego odpowiednio ubrany, łowienie w deszczu może być przykrym doświadczeniem. Jednak przy odpowiednim wyposażeniu często można czuć się komfortowo i jednocześnie cieszyć się wyjątkowymi połowami.

Doświadczeni wędkarze wiedzą, że silny deszcz w odpowiednim czasie może być dokładnie tym, co pomoże Ci złowić rybę.

Na przykład, kiedy woda ma wysoki poziom i jest zimna na wiosnę, zimny deszcz nie zwiększy Twojego sukcesu wędkarskiego i może zmniejszyć Twoją widoczność. Jednak podczas ciepłych dni lata, kiedy poziom wody spadł do normalnego lub niższego poziomu, deszcz jest dobrym znakiem, aby chwycić za wędkę. Innym dobrym momentem jest czas tuż po dużym deszczu.

Jednym z realiów wędkarstwa jest zwracanie uwagi na prognozę pogody. Wysoka temperatura powietrza przynosi wilgoć, a wilgoć przynosi burze. Nie zalecamy łowienia w czasie burzy, ale też nie należy rezygnować z kolejnej wyprawy tylko dlatego, że pada deszcz. Deszcz załamuje powierzchnię, tworzy prąd i wprowadza do wody składniki odżywcze, które mogą wpływać na brania ryb.

Oto kilka wskazówek dotyczących wędkowania w deszczu.

Sprawdź powierzchnię wody

Ponieważ krople deszczu rozbijają powierzchnię wody, a chmury przesłaniają słońce, deszczowe dni są jednymi z najlepszych okresów do łowienia przynętą przy powierzchni. Ryby są bardziej skłonne do aktywnej wędrówki i pogoni za przynętami, co sprawia, że są bardziej skłonne do brania podczas ślizgania się przynęt po powierzchni.

Łowiąc w deszczu skup się na klasycznych miejscach, takich jak rowy czy gzymsy, ale pamiętaj o aktywnym prowadzeniu wędki i przynęty – nigdy nie wiadomo, kiedy ryba podejdzie do brania.

Charakterystyka królestwa ryb

Łów szybciej

Bez słońca okonie (lub bassy) chętniej wędrują, gdy pada deszcz niż gdy jest słonecznie. Z tego powodu okonie, które kiedyś były zamknięte w tym małym miejscu, teraz są prawdopodobnie rozproszone na znacznie większym obszarze. Aby je złowić przyspiesz sposób łowienia, tak abyś mógł pokonać więcej odległości w ciągu dnia.

Jeśli łowisz w deszczu i rzucasz błystką, zacznij nią poruszać. Jeśli łowisz w deszczu i rzucasz robakiem, nie przeciągaj go cały czas. Podczas deszczu ryby są bardziej agresywne, więc nie trzeba się tak bardzo wysilać, aby je zachęcić do brania.

Szukaj odpływów wody

Woda z drenażu wnosi do wody składniki odżywcze, które przyciągają wiele ryb. Skoncentruj się na wszystkich miejscach, w których kanały ściekowe wpadają do jeziora, zwłaszcza jeśli są jeszcze w miarę czyste. Ryby będą się dość mocno przemieszczać, aby ustawić się i żerować na przynętach wzdłuż odpływów i wlotów potoków. Skoncentrowanie się na tych obszarach podczas łowienia w deszczu może być bardzo skuteczne.