Tuńczyk to piękna i smaczna ryba występująca na całym świecie w ciepłych wodach. Są one prawdopodobnie najczęściej łowioną rybą na pełnym morzu. Często łączą się w wielkie ławice i można je zobaczyć, jak przebijają się przez powierzchnię, goniąc swoją ofiarę. Często podążają one za morświnami i można je złapać pod ławicami tychże zwierząt.

Tuńczyki jedzą wiele różnych rzeczy, w tym ryby przynętowe, takie jak sardynki i makrele, kałamarnice, a nawet małe kraby. Mogą być trudne do złapania, gdy są zaczepione na małe przynęty. Jeśli widzisz tuńczyki żerujące na powierzchni i nie możesz go nakłonić do brania, to może być tego przyczyna.

Tuńczyki w ciągu swojego życia przepływają ogromne odległości. Osiągają rozmiary przekraczające 180 kilogramów, choć ryby tej wielkości występują jedynie we wschodniej części Pacyfiku i są zazwyczaj poławiane w Meksyku.

Jak wszystkie ryby tej wielkości, ciągną mocno. Prawie nigdy nie skaczą po zaczepieniu, choć widziałem jak wyskakują z wody by chwycić przynętę lub zanętę.

Są to wspaniałe ryby i doskonale do jedzenia. Tuńczyk jest bardzo popularny w restauracjach sushi. Są one również dobre po ugotowaniu.

Połów tuńczyka

Należy dostosować sprzęt do wielkości łowionych ryb. Małe ławice w przedziale od 5 do 10 kilogramów są świetną zabawą na lekkim sprzęcie w przedziale 15 kilogramów, podczas gdy te większe wymagają ciężkiego sprzętu i dużej ilości 22 kilowej plecionki.

Techniki połowu tuńczyka

Tuńczyki można łowić na przynęty i zanęty. Wiele technik będzie działać. Tuńczyki często żerują blisko powierzchni, więc można stosować techniki głębokowodne. Od czasu do czasu uderzają na płycizny, gdy nie mogą znaleźć nic innego. Jak wszystkie tuńczyki, mają bardzo dobry wzrok, więc możesz spróbować użyć linki fluorocarbonowej, aby zmniejszyć widoczność. Ma to również dodatkową zaletę w postaci odporności na ścieranie.

Bez względu na to, czy łowisz na przynęty czy zanęty, "chunking" (wrzucanie przynęty do morza) jest często skuteczny na wszystkie rodzaje tuńczyków, a tuńczyk żółtopłetwy nie jest wyjątkiem. Można to robić z żywą przynętą lub kawałkami przynęty ciętej. To pomaga utrzymać ryby w pobliżu łodzi.

Najłatwiejsze ryby do złowienia

Przynęta na tuńczyka

Na mniejsze ryby dobrze działają sardele i sardynki. Makrele pacyficzne sprawdzają się w przypadku większych ryb, a większe można zwabić większymi rybami. Zjadają również kałamarnice.

Jeśli żywa przynęta nie jest dostępna, możesz spróbować "fragging". Polega to na cięciu kawałków dużej przynęty i wyrzucaniu jej przez burtę.