Pilica to bardzo ciekawe miasteczko, któremu podczas krajoznawczej wycieczki po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej z pewnością warto poświęcić swój czas. Jakie atrakcje zasługują tu na szczególne wyróżnienie? Jest ich sporo, a każda z nich ma wyjątkowy charakter.

Pilica to przede wszystkim miejsce, w którym swój bieg zaczyna rzeka Pilica – najdłuższy lewobrzeżny dopływ Wisły. Rzeka ta liczy sobie ponad 300 km długości, a w jej dolinie nie brak ciekawych miast i miasteczek. Jednym z tych najciekawszych jest właśnie Pilica, która może się pochwalić interesującą przeszłością oraz zabytkami, które najpiękniej o niej przypominają.
Pierwsze wzmianki na temat tej miejscowości pojawiają się w dokumentach z XIII wieku. W czasach Toporczyków (Pileckich), miejscowość ta zdobyła prawa miejskie, stając się ważnym ośrodkiem handlowym i rzemieślniczym. Przez wieki miasto to było miejscem, w którym obok siebie żyli przedstawiciele różnych wyzwań. Katolicy, ewangelicy i Żydzi – każda z tych grup miała istotny wkład w rozwój tego miasta. Jakie zabytki przypominają nam do dziś o czasach świetności Pilicy?
Najważniejszym zabytkiem, jakim może się pochwalić Pilica, jest pałac Padniewskich. Ta wygodna rezydencja może zaskoczyć swa obronną wartością. Otoczona potężnymi fortyfikacjami, bez wątpienia jest zabytkiem wyjątkowym. Pięknie prezentuje się też zabytkowy park, będący idealnym miejscem na spacer dla każdego miłośnika potężnych, starych drzew. W gronie zabytków sakralnych, których na terenie tego miasta nie brakuje, miejsce najważniejsze zajmuje kościół parafialny św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. Warto tu zwrócić uwagę na gotyckie prezbiterium oraz na ścianę, która zdobią herby dawnych właścicieli Pilicy. W kościelnym wnętrzu uwagę przyciąga z kolei ołtarz główny z obrazem Matki Boskiej Śnieżnej oraz gotycka kaplica św. Anny, w której pochowano członów rodziny Pileckich. Ciekawie prezentuje się tu również późnorenesansowa kaplica Padniewskich, nazywana też kaplicą fundatorską. Z innych zabytków, z jakimi można się spotkać w trakcie wycieczki po Pilicy, warto wymienić klasztor w dzielnicy Biskupice oraz cmentarz żydowski, na terenie którego do dziś można zobaczyć kilkadziesiąt macew o sporej wartości historycznej.