Zapewne słyszeliście o diecie Pegan, nazwanej tak ze względu na próbę zjednoczenia dwóch innych diet – paleolitycznej i wegańskiej. Ta fuzja dwóch koncepcji, które znamy od lat w świecie żywienia, ma na celu przyjęcie za podstawę diety wegańskiej, nadając priorytet spożyciu zarówno owoców, jak i warzyw, ale rozumiejąc, że inne, takie jak mięso, ryby i jaja, muszą być spożywane z umiarem, wszystkie te elementy są podstawowe dla diety paleolitycznej, bardzo podobnej do diety naszych przodków.

Ogólnie rzecz biorąc, dieta ta proponuje spożycie większości produktów o niskim ładunku glikemicznym, to znaczy, że prawie nie zawiera cukrów prostych i rafinowanych węglowodanów, często wskazywanych jako główne winowajcy nadwagi i otyłości we współczesnym społeczeństwie.

Jak wygląda dieta Pegan?

Jako zaadaptowana fuzja dwóch rodzajów diet, aprobuje stosowanie pewnych pokarmów i dezaprobuje inne. Wśród przyjętych są te o niskim ładunku glikemicznym. Czyli o niskiej zawartości cukru i rafinowanych węglowodanów. Dlatego zaleca się spożywanie warzyw i owoców, ale zwracając szczególną uwagę na zawartość cukrów.

Jeśli chodzi o tłuszcze, zaleca się stosowanie kwasów tłuszczowych omega-3, takich jak oliwa z oliwek, olej kokosowy i awokado. Dopuszczalne są orzechy, z wyjątkiem orzeszków ziemnych. Nasiona takie jak len, chia, konopie, sezam i dynia również są wskazane. Wśród białek w menu są jajka i ryby takie jak sardynki, śledzie i sardele.

Dieta Pegana nakłada ograniczenia na niektóre pokarmy, takie jak nabiał. Powodem jest to, że mogą one prowadzić do cukrzycy, problemów z sercem, otyłości i różnych nowotworów. Pokarmy zawierające gluten są wykluczone ze względu na działanie zapalne i autoimmunologiczne u osób z celiakią. Wykluczone są wszelkie substancje chemiczne, konserwanty, słodziki i aromaty. Wejdź na http://www.dlasmakosza.pl i poznaj przepisy kulinarne zgodne z dietą Pegan.

Korzyści i ostrzeżenia związane z dietą Pegan

Korzyści obejmują zapobieganie nadwadze poprzez zachęcanie do codziennego spożywania owoców i warzyw. Wzmacnia równowagę zapewnianą przez pokarmy o niskiej zawartości soli, tłuszczu i cukru. Sprzyja ochronie serca między innymi dzięki kwasom omega-3.

Wśród ostrzeżeń do rozważenia: nalezy utrzymać spożycie nasion roślin strączkowych dwa do czterech razy w tygodniu. Nie należy wykluczać glutenu u osób bez celiakii. Powodem jest to, że składnik ten obniża poziom trójglicerydów i kwasu moczowego.

Pamiętajmy jednak, że oprócz odpowiedniego reżimu żywieniowego kluczem do dobrego wyglądu i samopoczucia jest również regularna aktywność fizyczna.