Wędkarstwo jest najczęściej wykonywanym hobby. Jest to sport dla młodych i starszych.Z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. To jedyne hobby w którym można jednocześnie odpoczywać i połowić ryby i przygotować pyszną kolację. Wędkarstwo tylko z pozoru wygląda na prosty sport ale potrzebne jest odpowiednie przygotowanie przede wszystkim dla początkujących osób zainteresowanych wędkowaniem.

Podstawowa wiedza na temat wędkowania

Z reguły każde zajęcie wymaga przygotowania i zapoznanie tematu jest obowiązkowe z rozpoczęciem przygody z hobby. Wędkarz powinien znać metody łowieckie i zapoznał się z sprzętem wędkarskim. Najważniejszą wiedzą dla początkującego wędkarza będzie rozmowa z doświadczonym wędkarzem. Może dziadek lub tata wędkują i to by była odpowiednia wiedza dla początkującego młodego wędkarz. Z pewnością dowiesz się czym różni się spinning od łowienia na grunt. Jakie ryby łowi się na woblery, a które biorą na kukurydzę.

Zaczynając wędkowanie należy skompletować odpowiedni sprzęt dla początkującego. Dla osoby, która zaczyna przygodę z wędkowaniem nie musi być z górnej pułki ale również można skorzystać z zestawów, które są tak skompletowane, że młody wędkarz nie będzie miał kłopotu z dobraniem wszystkich akcesoriów do wędki.

Co powinien zawierać pierwszy zestaw do wędkowania?

  • wędka,
  • wędziska,
  • linki tako do ok 3 metrów,
  • haczyki,
  • żyłka,
  • podpórka,
  • kołowrotek,
  • przynęta.

Wędkarz powinien skupić się na prawidłowej technice wędkowania, sprzęt nie musi być profesjonalny na sam początek wędkowania. Z czasem wędkowanie gdy z naszej strony okaże się być hobby, które zostanie z nami na dłużej można kupić profesjonalny sprzęt wędkarski. Gdy to opanujemy, to możemy zapisać się nawet na zawody wędkarskie – cykliczne zawody wędkarskie odbywają się m.in. w Wałbrzychu – szczegóły na www.walbrzychinfo.pl. Wędkowanie to hobby, które wymaga cierpliwości oraz zaangażowania. Jeśli stwierdzisz, że wędkowanie zostanie z tobą na dłużej należy starać się o zdobycie karty wędkarskiej.

Karta wędkarska ceny i opłaty w roku 2022

Należy złożyć wniosek w kole wędkarskim do tego w starostwie powiatowym wymagana jest opłata
urzędowa w wysokości 10 zł i znaczki skarbowe za 5,50 złotych. Za brak karty wędkarskiej grozi mandat w wysokości 200 złotych.  Mandat może wystawić straż rybacka, straż leśna, policja oraz straż parków leśnych.

Czy zasady wędkowania mają sens  dla początkującego wędkarza jeśli się polubi wędkowanie oraz czas spędzony na odpoczynku. Wolna przestrzeń i świeże powietrze to idealny sport dla osób, które mają ciężką pracę i chcą się zrelaksować.