Bojownik to rybka akwariowa charakteryzująca się pięknymi płetwami. W sklepach zoologicznych bojowniki najczęściej trzymane są w małych plastikowych kubeczkach, jednak nie są to dla nich odpowiednie warunki. Dzieje się tak, gdyż ryby te są silnie terytorialne. Dlatego też powinniśmy mieć jednego osobnika, bądź harem składający się samca i 3-4 samic. Bojownika w sklepie zoologicznym kupimy już za około 15-20 złotych. Te o rzadkich odmianach barwnych możemy kupić w hodowlach. W tym wypadku za rybkę możemy zapłacić od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych.
Bojownik – jak zapewnić mu odpowiednie warunki do życia?
Bojowniki są silnie terytorialne, dlatego zaleca się trzymanie ich osobno. W dużym akwarium możemy mieć harem składający się z jednego samca i 3-4 samic. Jest to ważne, gdyż samiec zamęczyłby swoimi zalotami jedną czy nawet dwie samice. Minimalna wielkość akwarium dla haremu to 40-45 litrów. Musimy także zapewnić kryjówki, żeby samice mogły się chować. Dla jednego bojownika akwarium powinno mieć przynajmniej 20-25 litrów. W internecie znaleźć możemy zestawy przeznaczone dla bojowników. Decydując się na zakup takiego zestawu zwróćmy uwagę na wielkości akwarium. W zbyt małym zbiorniku rybka nie będzie ładnie wyglądać. Akwarium dla bojownika powinno stanąć na specjalnej macie w miejscu oddalonym od okna.
Niezbędnym wyposażeniem jest filtr. W tym wypadku dobrze sprawdzi się ten o małej mocy, gdyż bojowniki nie lubią dużego ruchu wody. Niektórzy decydują się na trzymanie bojowników w małych akwariach bez filtra. W tym wypadku będzie konieczna częsta podmiana wody na świeżą, żeby utrzymać równowagę biologiczną. Ważnym elementem jest pokrywa, która jest niezbędna dla zachowania zdrowia ryby. Bojowniki pobierają tlen z powietrza. Pokrywa sprawia, że powietrze nad taflą wody ma zbliżoną temperaturę do tej panującej w wodzie. Dzięki temu unikniemy chorób układu oddechowego u tej rybki. W akwarium dla bojownika nie musimy umieszczać grzałki, gdyż temperatura pokojowa jest odpowiednia dla tego gatunku. Jako podłoże dobrze sprawdzi się żwirek. Jeśli chodzi o rośliny, to najlepiej wybrać te żywe. Oświetlenie jest ważne zarówno dla roślin, jak i dla ryb. To właśnie pod wpływem światła uwalniają się pigmenty w skórze ryb. Bez oświetlenia bojownik nie będzie ładnie wybarwiony. Kiedy urządzimy akwarium i zalejemy je wodą, powinniśmy poczekać jeden dzień zanim wpuścimy bojownika. Dzięki temu filtr oczyści wodę z brudów, które mogą pochodzić z dekoracji czy podłoża. Akwarium dla bojownika nie musi dojrzewać dwóch tygodniu, co jest konieczne w przypadku innych ryb akwariowych. Musimy jednak pamiętać o regularnej podmianie części wody na świeżą, co zmniejsza stężenie szkodliwego amoniaku w akwarium.
Jak opiekować się bojownikiem?
Bojownika karmimy raz bądź dwa razy dziennie. Możemy kupić specjalny pokarm dla bojownika, który najczęściej jest w postaci kuleczek. Bojownik może zapolować na opadające na dno granulki karmy. Pałeczki także będą dobrym wyborem. Bojownik jest rybą wszystkożerną, zatem powinniśmy mu podawać zarówno suchą karmę, jak i żywy bądź mrożony pokarm. Larwy owadów są dobrym źródłem białka. Jest to ważne, zwłaszcza jeśli trzymamy bojownika razem z innymi rybami. Najedzony bojownik nie powinien atakować innych ryb. Raz na dwa tygodnie powinniśmy podmienić około 10-20% wody na świeżą. Dotyczy to akwarium 20-25 litrowego. Im większa pojemność zbiornika tym rzadziej musimy robić podmiany. Jeśli trzymamy bojownika w małym zbiorniku np. pięciolitrowym, to w tym wypadku wodę będziemy musieli podmieniać co około 2 dni.